Jadwiga
Leśkiewicz Zgieb

adres korespondencyjny:
Polska, 55-093 Kiełczów, ul. Ogrodowa 89
E-mail : sp6aeg@mikron.com.pl 

 

Urodziła się w 1941 r. Studia artystyczne odbyta w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w 1966 r. Początkowo, do 1978 r., uprawiała grafikę i ceramikę artystyczną. Do 1974 r. prowadziła pracę dydaktyczną jako starszy asystent na Wydziale Ceramiki w macierzystej uczelni. Obecnie zajmuje się tkactwem artystycznym.  

od 1979 Członkini Grupy Tkackiej 10 X TAK 

Uczestniczyła w Warsztatach Twórczych WT Kowary w latach  1978 - 1989, 1991, 1992.

Wystawy indywidualne:
1973 - Wystawa grafiki, Klub „Paradoks", Wrocław 1980 - „Twórczość wyrażona w tkaninie", Kowary 1985 - Galeria Jatki, Wrocław (tkanina)
1988 - Kreismuseum, Dippoldiswalde, Niemcy (tkanina)

Wystawy zbiorowe krajowe:
1967 - Okręgowa Wystawa Grafiki, Wrocław; Okręgowa Wystawa Ceramiki, Wrocław
1968 - Okręgowa Wystawa Grafiki, Wrocław; Ogólnopolska Wystawa Młodego Malarstwa, Rzeźby i Grafiki, Sopot; Wystawa Exlibrisu, Wrocław
1969 - Ogólnopolska Wystawa Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, Sopot; Ogólnopolska Wystawa Grafiki, Warszawa; Wystawa Grafiki Wroclawskiej, Łódź, Poznań; Ogólnopolska Wystawa na XXV-lecie PRL, Wrocław; Wystawa Pokonkursowa Grafiki, Opole
1970 - Ogólnopolska Wystawa Malarstwa, Grafiki, Rzeźby, Sopot 1971 - Wystawa „Wrocław 71", Warszawa
1974 - „Prezentacje" - Wrocław
1984 - Wystawa Tkaniny Sakralnej, Gorzów Wlkp.; Poplenerowa Wystawa „Skoki 83", Poznań
1986 - Targi „INTER-ART", Poznań
1988 - Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź 1992 - „Kontynuacje- Wrocław
1992", Wrocław 

2003 - Udział w wystawie XXX -lecie tkaniny na Dolnym Śląsku - Warsztat Twórczy - Kowary, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, 12.VI. – 15.VIII.2003

Wystawy zagraniczne:
1971 - Międzynarodowy Konkurs Ceramiki, Faenza, Włochy 1981 - Instytut Kultury Polskiej, Sztokholm
1986 - Wystawa Tkaniny, Hobro, Dania
1988 - Wystawa Tkaniny Polskiej, Moskwa, Sofia
1989 - Wystawa Promocyjna Sztuki Polskiej, Kopenhaga, Dania
1991 - Wystawa Interdyscyplinarna Środowiska Wrocławskiego, Reims, Francja
1991 - „10 x Tak" - Textilkunst aus Polen, Tiibingen 

Wystawy międzynarodowe:
1969 - Międzynarodowe Biennale Grafiki - Kraków 1968 - II Triennale Rysunku - Wrocław

Nagrody: 1968 - Wyróżnienie w konkursie „Najlepsza grafika kwartału", Wrocław 1969 - I
nagroda w konkursie „Najlepsza grafika kwartału", Wrocław; Wy
różnienie w konkursie „Najlepsza grafika kwartału", Wrocław


JADWIGA ZGIEB - znalazła się w Grupie „10 x TAK" dopiero w 1979 roku. Było to w rok po ważnej decyzji osobistej, która dotyczyła zmiany kierunku zainteresowań i niosła z sobą całkowite odejście od twórczości w zakresie ceramiki oraz grafiki warsztatowej uprawianych od czasu uzyskania dyplomu w 1966 roku.
Artystka studiowała bowiem we Wrocławskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych na Wydziale Szkła i Ceramiki gdzie obowiązywał również szeroki program grafiki.
Tkanina w jej artystycznym życiorysie stanowiła więc zupełne novum, jak dla większości wrocławskich autorek. Jednak biegle opanowanie nowego warsztatu nie zajęło jej zbyt wiele czasu. Wkrótce zaczęły powstawać gobeliny, które stały się dogodnym przekazem głębszych treści emocjonalnych wypowiadanych w doskonałej technicznie formie. Artystka przy projektowaniu swoich tkanin zaczęła się posługiwać różnymi środkami wypowiedzi czasem bliskimi wizji malarskich kiedy indziej dawały o sobie znać praktyki graficzne jednak zawsze przetworzone w duchu tkackim.
W tej różnorodności znalazło się miejsce dla figuracji, czego przykładem mogą być gobeliny „Daleka wędrówka" czy „Zaułek przeznaczęnia", jak rów­nież dla abstrakcji lirycznej którą obrazuje np. tkanina pt. „Morze wzruszeń" o wyraźnych linearno-graficznych podziałach. Do bezpośredniego dialogu z naturą odwołują się znowu kompozycje nawiązujące do tematyki pejzażu i nazwane przez autorkę „Pejzażami" chociaż dalekie od wszelkiej dosłowności. Bliższe jej są natomiast gobeliny zatytułowane „Kora I" i „Kora II" zarówno kolorytem jak i iluzyjną fakturą przypominające korę jakichś egzotycznych drzew. Te prace charakteryzują się nieumiarowymi kształtami, rzadko spotykanymi w twórczości artystki przestrzegającej zazwyczaj regularnych, prostokątnych obrysów.
Ogólnie da się powiedzieć, że autorka często buduje swoje kompozycje z drobnych plam i linii, przy czym tworzy z nich czasem układy dynamiczne przydając im ludzkie kształty, kiedy indziej formy abstrakcyjne o stabilnej strukturze organicznej. Wszystkie te prace emanują wewnętrznym życiem i to jest cecha najbardziej urzekająca twórczości Jadwigi Zgieb.