Krystyna
Mieszkowska-Dalecka  
 

 
adres korespondencyjny :
Polska, 01 355 Warszawa; ul. W.Czumy 2 m. 102


Urodzona w Warszawie w 1926 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1954 r. z tkaniny u Prof. Anny Śledziewskiej. Studiowała malarstwo u Prof. Jana Sokołowskiego i Prof. Marka Włodarskiego.
Twórczość w zakresie tkaniny artystycznej, malarstwa, wystawiennictwa i performans.
W 1977r. mianowana przez Ministra Kultury i Sztuki rzeczoznawcą w dziedzinie sztuki użytkowej i tkaniny.

Miała 37 wystaw indywidualnych, między innymi: 1979r. Londyn, Dublin; 1980r. Edynburg; 1987r. Łódź, Centralne Muzeum Włókiennictwa; 1988r. Warszawa, Zachęta, Elbląg „Centrum Sztuki”; 1994r. Kołobrzeg, BWA ; 1995r. Gorzów BWA, C.P ”Stilon”; 1998r. Görlitz, Annenkapelle.

Brała udział w 249 wystawach krajowych i w 61 wystawach sztuki polskiej za granicą w tym wystawy międzynarodowe n.p.:  1975r. 1 Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź; 1981r. Międzynarodowa Wystawa Tkanin Miniaturowych, Praga; 1986r. 6 Międzynarodowe Biennale Miniatur Tkackich Szombathely; 1993 - 1994r. Triennale Międzynarodowe Miniatur Tkackich „Apokalipsa” Angers;

Uczestniczyła w plenerach: 1979,1980 r. „Warsztat Tkacki- Kowary”, oraz  w 20- tu plenerach Gorzów - Lubniewice „Art.- Stilon”, 1977 - 1997r.  

• Udział w wystawie XXX -lecie tkaniny na Dolnym Śląsku - Warsztat Twórczy - Kowary, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, 12.VI. – 15.VIII.2003

Prace znajdują się w Muzeach krajowych i zagranicznych, w instytucjach, hotelach i w zbiorach prywatnych.
Otrzymała wiele wyróżnień, nagród, medali.

Jest umieszczona:
WHO’S WHO IN POLAND - w języku angielskim 1982 r.; „Kto jest kim w Polsce”- edycja 1,2,3, lata 1984,1989,1993,; Encyklopedii Popularnej P.W.N. 1991r.; 6-tomowej Nowej Encyklopedii Powszechnej P.W.N. 1996r.; Nowym Leksykonie P.W.N. 1989r. W wielu periodykach, w prasie w kraju i za granicą. W albumach n.p. „Współczesna Tkanina Polska” Irena Huml, 1989r.,”Arkady”, Warszawa.

Moja wystawa „Rozmowy” przedstawia dialog między ludźmi - metamorfoza, trochę ekspresji, wewnętrznych przeżyć i fantazji.
Pracuję w tworzywach sztucznych co niesie za sobą bardzo dużo doświadczeń i eksperymentów.
Praca jest moją pasją i miłością. Największą moją radością jest gdy rezultat jej będzie pozytywny i da nowe spojrzenie na świat nas otaczający.


Kinię poznałam w 1977r w Lubniewicach k/ Gorzowa Wklp. 
Przyjechałyśmy tam z różnych regionów Polski, zaproszone przez Chemitex - Stilon, aby zainicjować wówczas nowe wydarzenie w sztuce włókna - dziś znane w Polsce plenery „ART. - STILON”. 
Miałyśmy zaakceptować nie tylko pomysł tamtejszych organizatorów, lecz także surowiec proponowany artystom, którym był półprodukt kaprolaktamu w różnych procesach jego przetwarzania. Spotkałam tam po raz pierwszy wielu znakomitych artystów, wśród nich była też Kinia, lecz poznanie jej było czymś wyjątkowym. Jej postawa zlikwidowała barierę, którą tworzą konwenanse, odległości, przynależności, wiek, była uśmiechnięta, akceptująca, bliska, jakby nas łączyła wieloletnia znajomość.  
Ona posiada  dar zjednywania sobie ludzi w niezwykły sposób, jest otwarta na kontakty z nowymi kolegami, tolerancyjna, w każdym umie zauważyć jego najlepsze cechy i jego indywidualność, jej  serdeczność łączy ludzi i łagodzi obyczaje. 
Tak jak otwarta jest dla ludzi, tak też i otwarta jest dla poszukiwań w świecie sztuki, który jest Jej światem. Dzięki temu Kinia,  szybko zaakceptowała nowy surowiec, który stał się środkiem jej wypowiedzi artystycznej i do dziś dominuje w jej dziełach. Należy do czołowych twórców , którzy znaleźli miejsce w sztuce dla polskiego poliamidu. Pozwoliła, aby ten materiał formowany jej ręką tworzył kompozycje zrodzone z jej talentu. Można powiedzieć, że dzieła Kini są niezwykle odważne, zdecydowane, zarówno pełne pytań jak i odpowiedzi. 
Swoją drogę twórczą oparła na eksperymentach, doświadczeniach i poszukiwaniach, które stale towarzyszą jej pracy i jej realizacjom. 
Zadziwia nie tylko widza ale i mam wrażenie że samą siebie, bo cóż może być wspanialszego jak udany eksperyment ?- a zwłaszcza w dziedzinie sztuki, w której wydawałoby się że wszystko już jest powiedziane.
W Galerii tkackiej „Na Jatkach” prace Krystyny Mieszkowskiej - Daleckiej prezentowane są po raz pierwszy.
Cykl zaprezentowany nosi tytuł „Rozmowy”. Artystka zaprasza widza do podejmowania dyskusji, do otwartości wobec jej realizacji, wręcz do odważnej rozmowy.

Ewa Poradowska