Łódź

Centralne Muzeum Włókiennictwa

 


   Centralne Muzeum Włókiennictwa
(wystawy WT w latach : 1988,1989, 2002, 2003)


Polska, 93-34 Łódź; ul. Piotrkowska 282
tel. (0-42) 684 6142, 683 2684;    fax (0-42) 684 3355
www.muzeumwlokiennictwa.pl
ctmustex@muzeumwlokiennictwa.pl
dyrektor: Norbert Zawisza

Zobacz  Międzynarodowe Triennale Tkaniny.

 
Budynek Białej Fabryki
Budynek "Białej Fabryki" - siedziba
Centralnego Muzeum Włókiennictwa
Widok od strony południowo-wschodniejG
Widok od strony południowo-wschodniej
 
W 1952 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi powołano dział tkactwa, z którego wyłoniło się Muzeum Włókiennictwa. Uzyskało ono samodzielność w 1960 roku jako Muzeum Historii Włókiennictwa, obecnie funkcjonuje pod nazwą Centralne Muzeum Włókiennictwa. Mieści się ono w jednym z najstarszych zabytków architektury przemysłowej. Biała Fabryka, kompleks klasycystycznych budynków, została zbudowana przez Ludwika Geyera w latach 1833-1837 jako pierwsza w Łodzi mechaniczna przędzalnia i tkalnia.

Malarstwo na jedwabiu
Fragment wystawy "Malarstwo na jedwabiu", II edycja, 1996
Fragment ekspozycji
Fragment ekspozycji "Drogi jedwabiu. Drogi sztuki współczesnej", 1996

Muzeum składa się z kilku działów tematycznych:
  • Dział technik włókienniczych gromadzi próbki surowców, narzędzi, maszyny włókiennicze i konfekcyjne. Są tu prezentowane wszystkie etapy włókienniczego procesu produkcyjnego w ujęciu chronologicznym.
  • Dział historii przemysłu włókienniczego dokumentuje etapy rozwoju produkcji włókienniczej od organizacji cechowej, przez manufakturę, fabrykę do zakładu produkcyjnego. W zbiorach działu jest największa w Polsce kolekcja papierów wartościowych spółek włókienniczych, bogata ikonografia (albumy, fotografie, plany, mapy), dokumenty, numizmaty itp.
  • Dział tkaniny przemysłowej posiada największy w Polsce zbiór różnych "asortymentów włókienniczych" - przędz, nici, tkanin, dzianin. Szczególnie cenne dla historii polskiej tkaniny i jej wzornictwa są archiwa dokumentów, projektów i "próbek produkcji" polskich zakładów od końca XIX wieku.
  • Dział tkaniny ludowej gromadzi tkaniny unikatowe, próbki tkanin, koronek i haftów, fragmenty strojów traktując je jako materiał dokumentacyjny i bazę dla badań nad ludowymi technikami tkackimi.
  • Dział odzieży obejmuje kolekcję strojów kobiecych i męskich oraz akcesoria mody od początku XIX wieku po współczesność. Kolekcję uzupełniają liczne zbiory ikonograficzne (grafika z 1 połowy XIX w., fotografie, czasopisma)
  • Dział tkaniny artystycznej gromadzi materiały dokumentacyjne dotyczące dekoracyjnej tkaniny historycznej i unikatowej tkaniny współczesnej w postaci szkiców, projektów, rysunków technicznych. W kolekcji tkaniny historycznej znajduje się m.in. kilka tkanin koptyjskich z VI w., liczne przykłady produkcji wszystkich znaczących ośrodków europejskiego i pozaeuropejskiego jedwabnictwa od XV w., gobeliny europejskie, pasy kontuszowe, zbiór ręcznie wiązanych dywanów orientalnych, polskie kilimy.
    Muzeum posiada również największą na świecie kolekcję polskiej i obcej tkaniny współczesnej (m.in. dzieła M. Abakanowicz, W. Sadleya, J. Owidzkiej, U. Plewki-Schmidt. H. I S. Gałkowskich, S. Popławskiego, J. Rudzkiej-Habisiak, B. Levittoux-Świderskiej).
  • Dział organizacji wystaw Centralnego Muzeum Włókiennictwa przygotowuje rocznie (we współpracy z innymi) kilkanaście wystaw w salach muzeum, galeriach i innych muzeach w Polsce i za granicą.
    Od 1972 roku Muzeum było współorganizatorem, a od 1982 r. Jest jedynym organizatorem Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Jest to najstarsza i największa na świecie wystawa-konkurs współczesnej tkaniny artystycznej.
  • Dział oświaty prowadzi działalność popularyzatorską, organizuje wykłady, spotkania, konkursy (np. "Łódzkie Triennale w oczach młodego widza")
    Muzeum posiada również bibliotekę ze specjalistycznym księgozbiorem liczącym 11.000 woluminów. Jest on dostępny zarówno dla pracowników naukowych, jak i dla zainteresowanych zwiedzających.

Polska tkanina wpółczesna ze zbiorów CMK
Wystawa "Polska tkanina współczesna ze zbiorów CMK (1945-95)
Polska tkanina wpółczesna ze zbiorów CMK
Wystawa "Polska tkanina współczesna ze zbiorów CMK (1945-95)

(materiały informacyjne na podstawie folderów i stron internetowych)