O REGIONIE :  MIEJSCOWOŚCI • KARKONOSZESZLAKI 

miejscowości
Bolków | Borowice | Cieplice | Jagniątków | Jelenia Góra | Karpacz | Kowary | Mysłakowice | Piechowice Podgórzyn | Przesieka | Sosnówka | Szklarska Poręba | Zachełmie | Kamienna Góra

Sosnówka


Rozmiar: 13365 bajtów Miejscowość położona częściowo w Kotlinie Jeleniogórskiej i częściowo na obszarze Pogórza Karkonoszy na wysokości 370-720 m. W Sosnówce Dolnej znajdują się kościoły: poewangelicki NMP z lat 1816-20 oraz barokowy kościół Serca Jezusa z lat 1796-97, wzniesiony na miejscu starego, gotyckiego.
W okolicy omawianej miejscowości znajduje się wybudowany w ostatnich latach dużym nakładem środków zbiornik wodny "Sosnówka", który zmienił w znaczący sposób krajobraz w tym miejscu. Ma on pełnić funkcję awaryjnego źródła wody dla miasta Jeleniej Góry.
Sosnówka Górna jak sama nazwa wskazuje jest położona wyżej i dzięki temu wspaniale spełnia rolę wczasowiska, na terenie którego znajdują się domy wypoczynkowe.

Rozmiar: 1909 bajtów
Do Sosnówki można dojechać od strony Jeleniej Góry autobusem MZK lub z Cieplic PKS - em.


Kolor znaków Dokąd prowadzi szlak? Czas przejścia ok.
Rozmiar: 175 bajtów na Grabowiec 1 godz. 10 min ( 45 min )
do Wodospadu Podgórnej 1 godz. 50 min ( 1 godz. 40 min )
na Grodną 40 min ( 30 min )

 • MENU MIEJSCOWOŚCI
 • Szklarska Poręba

  strona o Szklarskiej Porębie : www.szklarska.ig.pl


  Szklarska Poręba jest niesamowicie rozciągnięta i rozczłonkowana, także różnica wysokości pomiędzy jej najbardziej skrajnymi dzielnicami wynosi aż 400 m. Miasto położone jest w dolinie Kamiennej i jej dopływów, na stokach Wysokiego Grzbietu Izerskiego u podnóża Szrenicy (1326 m), na wysokości 440-886 m.
  W XIV w. na teren Szklarskiej Poręby wkroczyli hutnicy i drwale, którzy zapoczątkowali tutaj produkcję szkła oraz intensywny wyrąb lasów i stąd właśnie wzięła się nazwa - Szklarska Poręba. Najstarsze ślady hutnictwa pochodzą z rejonu Szklarskiego Potoku, znajdującego się obecnie w Szklarskiej Porębie - Średniej. Tam właśnie wytwarzano pierwsze w tym rejonie szklane przedmioty ze względu na obfitość surowca służącego do ich produkcji tj. kwarcu i bukowego drewna. Podobnie jak w Karpaczu i Kowarach tak i tutaj walońscy górnicy pozostawili po sobie ślady penetracji w postaci znaków wyrytych na skałach, starych wyrobisk oraz miejscowego nazewnictwa. W miarę jak surowiec produkcyjny wyczerpywał się budowano huty w nowych miejscach, m.in. w dolinie Czeskiej Strugi i nad Kurzacką Wodą, a w roku 1617 w Białej Dolinie. W wyniku prześladowań religijnych na terenie pobliskich Czech w XVII wieku do Szklarskiej Poreby przybyli protestańci i założyli nad Kamieńczykiem osadę nazwaną przez nich Marysinem. Był to okres wojny 30-letniej, która była czynnikiem zatrzymującym rozwój zarówno hutnictwa jak i w ogóle gospodarki na całym Śląsku, także wtedy mówiąc brzydko, całe hutnictwo szlak trafił na wiele lat. Dopiero w roku 1842 powstał ogromny zakład, który jeszcze do niedawna trzymał się całkiem nieźle. Huta ta początkowo nazywała się "Józefina" a po II wojnie światowej Polacy nadali jej inne imię, mianowicie "Julia" - bardzo znany zakład wytwarzający przez wiele lat wyroby, naprawdę wysokiej jakości. Niestety po roku 1989 podupadł i w tej chwili nie chcę skłamać, ale chyba już nie istnieje. W taki oto sposób zakończyła się, przyznacie dosyć długa, szklarska historia omawianego przeze mnie miasta.


  Jeżeli będziecie jechali do Szklarskiej Poręby samochodem lub autobusem to na pewno zrobi na Was duże wrażenie szosa wijąca się doliną Kamiennej, z licznymi serpentynami i otaczającym ją lasem. To droga międzynarodowa biegnąca do przejścia granicznego w Jakuszycach a dalej do Pragi. Właściwie tuż za Piechowicami zaczyna się już Szklarska Poręba, jednak kierowca jadący szosą, która biegnie doliną górskiej rzeki, pomyśli że jest to niemożliwe! Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Otóż po drodze mijamy Szklarską Porębę - Dolną i Średnią, tylko że zabudowania mieszkalne są nieco oddalone od drogi i znajdują się poza doliną Kamiennej.

  Po drodze do Szkalrskiej Poręby - Górnej, po lewej stronie mijamy parking z ustawionym nań budkami. To doskonałe miejsce aby zostawić swój pojazd i przejść się kilkaset metrów do Wodospadu Szklarki, drugiej co do wysokości kaskady (po Kamieńczyku) w Karkonoszach. Po następnych paru kilometrach dojeżdżamy do Szklarskiej Poręby - Górnej. Zaskoczy tu was masa sklepów, barów i innych miejsc czekających na turystów. Po Szklarskiej turyści często poruszają się samochodami, ponieważ jest ona "rozciągnięta na dużym obszarze", niemniej jednak mam dla Was propozycję! Wysiądźcie czasem z pojazdu i pochodźcie trochę po górach, bo naprawdę warto! Na Szrenicę możecie wejść samodzielnie lub wspomóc się wyciągiem. Wjazd niestety kosztuje i to ok. 20 zł a biletów ulgowych nie ma. Podróż wyciągiem krzesełkowym (kanapą) jest dwuetapowa: pierwszy etap to dojazd do pośredniej stacji wyciągu, a następnie wjazd drugą nitką na sama górę. Jeśli wybierzecie się piechotą to będziecie zapewne mijać po drodze Wodospad Kamieńczyka. Możecie zejść na dół aby lepiej przyjrzeć się żywiołowi, przeznaczając na tą przyjemność 2 (1 zł). Prawda, że to niewiele? - a za to ile wrażeń, no i oczywiście piękne zdjęcia Waszych twarzyczek na tle wodospadu.

  Centrum Szklarskiej zlokalizowane jest podobnie jak w Karpaczu wzdłuż głównej arterii miejskiej, czyli drogi międzynarodowej do Pragi. Znajdziecie tam wszystko, co potrzebne jest człowiekowi w XXI w., tzn. wszelkie objawy cywilizacji. Zlokalizowane są tam sklepy, restauracje, hotele i banki oraz dworzec PKS i PKP. W innych częściach miasta tzn. w Szklarskiej Dolnej i Średniej czasami nie ma nic oprócz ośrodków wczasowych i hoteli i należy się z tym liczyć będąc w tym mieście. Jadąc w kierunku Świeradowa na pewno nie ominiecie Zakrętu śmierci, który znajduje się właśnie na tej drodze. Swoją, jak przyznacie niezbyt sympatyczną nazwę zawdzięcza licznym wypadkom jakie miały tam miejsce, głównie w roku 1945. Trudno się dziwić skoro kierowcy obracają na nim swoje pojazdy o co najmniej 180`. Właściwie nie widziałem w Polsce bardziej zakręconego zakrętu, dlatego tym bardziej go Wam polecam. Niestety w obecnej chwili, a mamy teraz rok 2001 zabrakło tam widoku panoramy gór i jakiegokolwiek widoku, który kiedyś był atrakcją tego miejsca. Takich punktów w Karkonoszach jest więcej i wszyscy czekają aż ktoś powycina trochę drzew w okolicy, bo nic już nie można zobaczyć, co najwyżej możliwe jest to zimą.

  Innym aczkolwiek wartym zareklamowania miejscem i to szczególnie w zimie jest "Polana Jakuszycka" na której co roku odbywa się "Bieg Piastów" - wyścig narciarski na biegówkach. Jeśli chcecie tam dotrzeć to musicie wybrać drogę do Jakuszyc lub Pragi. Wyobraźcie sobie, że obok polany kiedyś przejeżdżał pociąg z Wrocławia do Pragi. Do dziś zachowało się torowisko i wspomnienia. Wspomnienia raczej bardziej historyczne, dla obecnych mieszkańców Dolnego Śląska. Przynajmniej od początku lat dziewięćdziesiątych mówi się o reaktywowaniu tego odcinka dla potrzeb turystycznych. Gdyby to nastąpiło można by było wybrać się pociągiem z Jeleniej Góry do Czech np. do Harrachowa, ale niestety na razie skończyło się tylko na pokazowych przejazdach pociągu podczas wielu spotkań, które odbywały się w tej sprawie.  Rozmiar: 1909 bajtów
  Na koniec tradycyjnie kilka słów o komunikacji. Podkreślałem to wiele razy na tej stronie, ale jeszcze Wam przypomnę. Naprawdę najlepiej wybrać się do Szklarskiej Poręby pociągiem, dlatego że trasa jest przepiękna. Pociąg jedzie do góry takimi zawijasami, że głowa mała! Szczególnie dobrze widać to zimą, gdy na drzewach nie ma już liści. Cała linia kolejowa jest jedną z wielu niesamowitych budowli jakie pozostawili po sobie Niemcy, na tym terenie. Trzeba im przyznać, że mieli wspaniałych inżynierów i z dużym zaangażowaniem tworzyli sieć komunikacyjna na Dolnym Śląsku. Przynajmniej ja nie wyobrażam sobie aby w dzisiejszych czasach w Polsce ktoś zdecydował się na doprowadzenie pociągu do miasta leżącego na wysokości ponad 800 m. - PKP -
  Jeżeli Wam się spieszy to wybierzcie autobus PKS - u lub wjeździe na górę samochodem. Szosa do Szklarskiej też ma swój specyficzny urok, bo biegnie doliną rzeki Kamienna, a niedaleko jej znajduje się Wodospad Szklarka, a tak w ogóle to koniecznie zabierzcie ze sobą rower bowiem ostatnio w Szklarskiej powstało mnóstwo ścieżek rowerowych, a samo miasto ma szansę stać się letnią stolicą kolarstwa górskiego.  Kolor znaków Dokąd prowadzi szlak? Czas przejścia ok.
  na Halę Szrenicką 2 godz. (1 godz. 30 min)
    na Szrenicę 2 godz. 25 min (1 godz. 50 min)
     na Szrenicę przez Końskie Łby 2 godz. 35 min (1 godz. 50 min)
  na Wysoki Kamień 1 godz. 10 min ( 1 godz. )
    na Wysoki Kamień przez Zakręt Śmierci 1 godz. 40 min ( 1 godz. 25 min )
  na Halę pod Łabskim Szczytem 2 godz. 10 min ( 1 godz. 30 min )
  do Śnieżnych Kotłów 3 godz. (2 godz. 5 min )
    do rezerwatu Śnieżnych Kotłów 3 godz. 35 min (2 godz. 40 min )
  do Wodospadu Szklarki 55 min ( 1 godz. )
    wokół Szklarskiej Poręby całość ok. 6 godz.
    na Zieloną Kopę 3 godz.10 min ( 3 godz.)

  MENU MIEJSCOWOŚCI

  Zachełmie


  Zachełmie położone jest dosyć wysoko, bo na wysokości 480-550 m w małej kotlince. Od wschodu ogranicza ją Chełm (500 m) i Studnik (505 m ), natomiast od południa Kopa (655 m) i Kopista (681 m), a od zachodu Rudzianki (576 m). Początkowa znajdowała się tutaj osada drwali, później przerodziła się w miejscowość wypoczynkową


  Rozmiar: 1909 bajtów
  Obecnie w Zachełmiu znajduje się kilkanaście domów wypoczynkowych i pensjonaty, czekające na turystów. Możecie tam dojechać z dworca PKP w Jeleniej Górze i z Cieplic autobusem o nr 4. Z Zachełmia prowadzi szlak do Wodospadu Podgórnej oraz na Chojnik.


  Kolor znaków Dokąd prowadzi szlak? Czas przejścia ok.
  do Wodospadu Podgórnej 50 min ( 50 min)
  na Chojnik -
  na Chojnik -

 • MENU MIEJSCOWOŚCI
 • Mysłakowice


  Miejscowość położona w bardzo ciekawym miejscu, bo w dolinie rzeki Łomnicy. Pierwsze informacje o wiosce pochodzą z XIV w., natomiast jej główny rozwój przypadł na wiek XIX i wiąże się z powstaniem na tym terenie letniej rezydencji króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III oraz osady emigrantów pochodzących z austriackiego Tyrolu.
  Stąd własnie wzięła się charakterystyczna i wyjątkowa zabudowa Mysłakowic.

  Największą atrakcją Mysłakowic jest, wywodząca się z austriackiego Tyrolu, zabudowa mieszkalna, która powstała na skutek przybycia na te tereny emigrantów tyrolskich w 1837 r. Domy tego typu można znaleźć w południowej części omawianej miejscowości - według moich danych jest ich 67. W środku wsi znajduje się pałac zakupiony w 1832 r. przez Fryderyka Wilhelma III jako letnia rezydencja i przebudowany w stylu neogotyckim w latach 1842-44. Pałac otacza stary, zabytkowy park w stylu angielskim, niestety lekko zaniedbany. Nieopodal stoi kościół z XIX wieku, z portykiem i dwiema antycznymi kolumnami sprowadzonymi z Pompei. Zabudowa oraz malownicze położenie wioski w dolinie rzeki decydują o uroku tego miejsca.

  Rozmiar: 1909 bajtów
  Na początku dobra dla was wiadomość! Otóż przez Mysłakowice przebiega oznakowany w ostatnich latach szlak rowerowy (z tym bywa różnie ze względu na dewastację). Biegnie on z Jeleniej Góry przez Szklarską Porębę do Świeradowa, także możecie wybrać się tam rowerem, natomiast jeśli nie zabraliście takowego środka przemieszczania się to już podaję inne możliwości:
  Niestety ze względu na zamknięcie linii Jelenia Góra - Karpacz brak jest połączenia kolejowego z Mysłakowicami, ale na szczęście są autobusy MZK (linia nr 3 - przystanek obok tunelu, po drugiej stronie dworca PKP w Jeleniej Górze) jadące przez Łomnicę oraz pojazdy PKS-u (linie do Karpacza, Kowar - przystanki obok dworca PKP w Jeleniej Górze) wjeżdżające do miejscowości od strony obwodnicy z Jeleniej Góry do Karpacza. Osobiście polecam wam skorzystanie z PKS-u, bo szybciej dojedziecie do celu. Jeżeli chcecie udać się tam własnym samochodem, to kierujcie się z Jeleniej Góry drogą na Karpacz (zjazd z obwodnicy przed Mysłakowicami) oraz z Cieplic też do Karpacza przez Sosnówkę i Ścięgny.


  Kolor znaków Dokąd prowadzi szlak? Czas przejścia ok.
  Rozmiar: 175 bajtów do Karpacza przez Głębock i Grabowiec -
  na Skalnik przez Bukowiec. 3 godz. 45 min. (3 godz.)
     na Witoszę 1 godz. 45 min (1 godz. 30 min)

 • MENU MIEJSCOWOŚCI
 • Piechowice


  Piechowice położone są na wysokości 360-480 m u zbiegu rzeki Kamiennej i Małej Kamiennej, na granicy Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z roku 1305 i dotyczą początków huty szkła w Cichej Dolinie. W roku 1690 powstała tutaj szlifiernia o napędzie wodnym, a pod koniec XVIII w. wybudowano pierwszą papiernię. W roku 1866 powstała nowa, duża huta szkła, fabryczka wyrobów drewnianych i pamiątek, a w roku 1910 zakład wykonujący jedwab.

  Rozmiar: 1909 bajtów
  W Piechowicach można zobaczyć kościół poewangelicki z lat 1747-48 z wnętrzem w stylu barokowym oraz kościół parafialny z lat 1909-11. Nie jest to co prawda miejscowość typowo wczasowa i turystyczna co nie znaczy, że nie możecie się w niej zatrzymać. Bardzo dobrym pomysłem jest dojazd do tego miasteczka rowerem, szczególnie z Cieplic, czy też z Sobieszowa, choćby dlatego że droga ta nie jest trudna do pokonania (brak stromych podjazdów) nawet dla osób rzadko jeżdżących na dwóch kółkach, natomiast jeśli nie zdecydujecie się na taki wyczyn to proponuje następujące rozwiązania alternatywne. Otóż z dworca PKP w Jeleniej Górze, czy też z Cieplic możecie dojechać na opisywane powyżej miejsce autobusami MZK o numerach 9, 15, A. Osobiście nie polecam linii nr 15, bo za nim dojedziecie do Piechowic, czeka Was podróż na około przez Jagniątków i Michałowice (zresztą też ładne miejscowości. Do Piechowic można też dotrzeć pociągiem (PKP - dworce w Jeleniej Górze, Cieplicach i Sobieszowie) jadącym w kierunku Szklarskiej Poręby oraz autobusem PKS-u jadącym do Szklarskiej Poręby (kurs jedynie przez Cieplice).
  W przypadku, gdy posiadacie swój własny samochód najszybciej pokonacie trasę jadąc obwodnicą do Szklarskiej Poręby i skręcając w Piechowicach w kierunku centrum.  Kolor znaków Dokąd prowadzi szlak? Czas przejścia ok.
  Rozmiar: 175 bajtów Rozmiar: 175 bajtów na Grzybowiec przez Michałowice 1 godz. 35 min. (1 godz. 10 min.)
  na Grzybowiec Cichą Doliną. 1 godz. 20 min. (50 min.)
  do Wodospadu Szklarki 1 godz. 10 min. (55 min.)
  na Bobrowe Skały -
  na Wysoki Kamień przez Zakręt Śmierci 2 godz. 45 min (2 godz. 30 min.)

 • MENU MIEJSCOWOŚCI
 • Podgórzyn


  Podgórzyn to wioska położona na wysokości 350-480 m. Częściowo miejscowość leży w dolinie rzeki Podgórnej (Podgórzyn Górny), a częściowo na terenie Kotliny Jeleniogórskiej (Podgórzyn Dolny).
  Wioska ta jest jedną z najstarszych na ziemi jeleniogórskiej, bo zachowały się o niej dokumenty, które sięgają 1305 r.
  W wieku XVII działała tutaj odlewnia dzwonów, a w roku 1681 założono dużą papiernię. Wreszcie w połowie XIX w. na terenie Podgórzyna istniała szlifiernia szkła i kamieni.


  Podgórzyn zawsze kojarzył mi z licznymi w tym miejscu stawami hodowlanymi, nazywanymi "Stawami Podgórzyńskimi" o łącznej powierzchni ok. 106 ha., gdzie trzymane są głównie Karpie. W okolicy stawów gnieździ się rozmaite ptactwo wodne m.in. perkoz, kurka wodna, łyska kaczki i inne.Rozmiar: 15180 bajtów No cóż... mikromazury w kotlinie śródgórskiej. Droga z Cieplic do Podgórzyna biegnie dosłownie wzdłuż niektórych akwenów, jest to piękny dla oka obraz także uważajcie podczas jazdy swoja bryką abyście nie zapatrzyli się za bardzo na wodę i zwracajcie czasem uwagę na to co się dzieje na drodze. Zdarza się, że jeżdżę tamtędy rowerem i nie chciałbym wpaść do stawu! :)) Obok drogi natraficie z pewnością na smażalnię ryb, wyławianych z okolicznych stawów. Warto spróbować takiego posiłku, mimo że ostatnio są tam spore kolejki.
  Jeżeli nacieszycie się już widokiem wody i przyrody to możecie zobaczyć w Podgórzynie Dolnym późnobarokowy kościół parafialny wybudowany w 1792 roku, z dzwonem z roku 1635, natomiast w okolicy liczne granitowe skałki na stromych zboczach doliny Podgórnej (w Podgórzynie Górnym) m.in. "Rozpadlisko" i "Skałka", wysokie na 15 m. Wyobraźcie sobie, że kiedyś drogą z Cieplic do Podgórzyna, wśród stawów jeździły tramwaje z turystami spragnionymi przygód, czego niestety nie udało mi się doświadczyć, a szkoda!
  W roku 1967 zlikwidowano wszystkie linie w Jeleniej Górze i okolicy. Niedawno jadąc rowerem przez Podgórzyn widziałem wagon tramwajowy na jednym z podwórek i pomyślałem wtedy, że jest on jedną z niewielu pozostałych pamiątek, po tramwajach w Kotlinie Jeleniogórskiej.

  Rozmiar: 1909 bajtów
  Do Podgórzyna można dojechać z dworca PKP w Jeleniej Górze, autobusami MZK o nr 4, (średnio jeden na godzinę), PKS-em (kierunek Karpacz przez Cieplice) lub z samych Cieplic linią nr 18. Ostatecznie z Cieplic do Podgórzyna nie jest tak daleko, a więc w grę wchodzi również podróż na rowerze, polecana nawet tym, którzy na co dzień nie robią wiele kilometrów. Jeśli można rowerem to również i pieszo, ale w tym przypadku odradzam szosę, która jest wąska i nie posiada poboczy. Bezpieczniej jest przejść się szutrową drogą przez wały w Cieplicach i okoliczne pola.


  Kolor znaków Dokąd prowadzi szlak? Czas przejścia ok.
  Rozmiar: 175 bajtów na Chojnik przez Zachełmie 1 godz. 30 min. (1 godz. 15 min.)
  na Chojnik 1 godz. 30 min. (1 godz. 10 min.)
    do Wodospadu Podgórnej 50 min. (35 min.)
  na Przełęcz Karkonoską 3 godz. (1 godz. 50 min.)

 • MENU MIEJSCOWOŚCI
 • Przesieka


  Przesieka położona jest na wysokości 480-650 m w dolinach Podgórnej, Czerwienia i Myi oraz na północnym stoku Złotego Widoku (610 m). Miejscowość ta powstała na początku XVII w. jako osada leśna dla drwali i węglarzy.
  W połowie XVII w. była prywatną własnością oficera cesarskiego J. Schwinghammera i wówczas właśnie przekształciła się w wieś posiadającą kuźnie, młyn i karczmę. Pod koniec XIX w. w związku z ogólnym wzrostem zainteresowania turystyką, Przesieka staje się popularnym miejscem wczasowym. Wtedy to powstała droga z Podgórzyna do Złotego Widoku oraz komunikacja tramwajowa pomiędzy Jelenią Górą ,a Podgórzynem . Pod koniec II wojny światowej Niemcy ukryli tutaj zrabowane w Warszawie obrazy Jana Matejki, dlatego też przez jakiś czas po wojnie miejscowość nazywała się Matejkowice.

  Rozmiar: 1909 bajtów
  W Przesiece znajdziecie wiele miejsc w domach wczasowych, można tam też pojeździć zimą na nartach (małe obiekty dla początkujących narciarzy). Do Przesieki można dojechać z dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem MZK o nr 4, ale należy zwrócić uwagę na na napis, bo nie wszystkie czwórki jeżdżą do Przesieki, niektóre są do Borowic, a jeszcze inne do Zachełmia.


  Kolor znaków Dokąd prowadzi szlak? Czas przejścia ok.
  Rozmiar: 175 bajtów do Wodospadu Podgórnej -
  Rozmiar: 175 bajtów do Wodospadu Podgórnej -
  na Przełęcz Karkonoską -
  na Chojnik przez Zachełmie 1 godz. 20 min (1 godz. 15 min )

 • MENU MIEJSCOWOŚCI