KAMIENNA GÓRA

KARKONOSZE -  informacje o rejonie  
KAMIENNA GÓRA - informacje o mieście
-----------------------------------------------------
Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego
Centrum Kultury

oficjalna strona miasta : www.kamiennagora.pl


Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego
(wystawy WT w latach : 1983, 1994, 2001- 2004)

Polska,  58 - 400 Kamienna Góra, Pl. Wolności 11
tel.(075)744-22-75

Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego jest placówką, propagującą historię regionu z  bogatymi tradycjami w dziedzinie tkactwa. Jest także kontynuacją działalności placówek powstałych  o wiele wcześniej, bowiem początki  kamiennogórskiego muzealnictwa datuje się na I poł. XVIII w. Wtedy to przy Ewangelickim Kościele Łaski założono bibliotekę (od nazwiska fundatora zwaną ”Biblioteką Wallenberga”), w której gromadzono rękopisy, pergaminy oraz liczne osobliwości z różnych regionów świata.

W 1932 r. rozpoczęło działalność Heimatmuseum mieszczące się w barokowej kamienicy, przebudowanej na przełomie XVIII i XIX w. Okazała kamienica została również siedzibą utworzonego w 1947 r. Muzeum Regionalnego, przekształconego w 1969 r. w Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego.

Obecnie muzeum posiada ok. 13 tys. zabytków, które gromadzi w działach tkactwa i sztuki.

   

W dziale tkactwa, najliczniejsza jest kolekcja ludowych czepców śląskich. Znaczne miejsce w zbiorach zajmują warsztaty tkackie i inne urządzenia do obróbki i przędzenia lnu i wełny. Dużą część zbiorów stanowią elementy ludowego i mieszczańskiego stroju śląskiego oraz szablony do znakowania tkanin, stemple do zdobienia tkanin, wzorniki oraz chorągwie cechowe. Od ponad 20 lat muzeum gromadzi współczesną tkaninę artystyczną.

W dziale sztuki, najliczniejszy jest zbiór numizmatów (ok. 8500 sztuk), do najcenniejszych należy skarb monet srebrnych z XV i XVI wieku znaleziony w 1961 r w Dębrzniku. Muzeum posiada także kolekcję naczyń z cyny, wyrobów  kowalskich i ślusarskich. Zbiór etnograficzny  to przede wszystkim meble śląskie, rzeźba i obrazy na szkle.

  


Galeria Domu Kultury CENTRUM
(wystawy WT w latach : 1997 - 2004)

Polska, 58-400 Kamienna Góra, ul. Kościuszki 4
tel/fax 7442875, 6453630 
mdk_kg@poczta.onet.pl  

 

 


(materiały informacyjne na podstawie folderów i stron internetowych)