O REGIONIE :  MIEJSCOWOŚCI • KARKONOSZESZLAKI 
miejscowości
Bolków | Borowice | Cieplice | Jagniątków | Jelenia Góra | Karpacz | Kowary | Mysłakowice | Piechowice Podgórzyn | Przesieka | Sosnówka | Szklarska Poręba | Zachełmie | Kamienna Góra

Mysłakowice

oficjalna strona miasta MYSŁAKOWIC : www.myslakowice.prv.pl


Miejscowość położona w bardzo ciekawym miejscu, bo w dolinie rzeki Łomnicy. Pierwsze informacje o wiosce pochodzą z XIV w., natomiast jej główny rozwój przypadł na wiek XIX i wiąże się z powstaniem na tym terenie letniej rezydencji króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III oraz osady emigrantów pochodzących z austriackiego Tyrolu.
Stąd właśnie wzięła się charakterystyczna i wyjątkowa zabudowa Mysłakowic.

Mysłakowice to  miejscowość centralnie położona w Kotlinie Jeleniogórskiej, posiadająca dogodne połączenie z Jelenią Górą , Karpaczem i Kowarami. Jest ważnym węzłem komunikacji autobusowej i miejskiej. Dominuje jednak komunikacja autobusowa, łącząca Mysłakowice z Kamienną Górą, Karpaczem, Wałbrzychem, Kowarami i Jelenią Górą. Bardzo dogodne połączenie tworzy linia nr 3 komunikacji miejskiej, uruchomiona w 1970 roku.
Zabudowa rozciąga się głównie wzdłuż doliny rzeki Łomnicy. Rzeka ta jest głównym ciekiem odwadniającym cały  teren.  Wypływa z północnych zboczy Karkonoszy w rejonie Wielkiego Stawu na wysokości 1200 m. Na dolnym odcinku -od Miłkowa do Wojanowa - ma ona spadek 7-krotnie mniejszy, niż na odcinku górnym. Powoduje to częste powodzie. We wschodniej części doliny   płynie górny  dopływ Łomnicy -Jedlica, biorąca początek na zachodnim stoku Skalnika. Większa część opadów występująca na tym obszarze przypada na pierwszą połowę lata. Średnia temperatura roczna wynosi tu o koło 7,2 st.C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec- ze średnią temperaturą 22 st.C. Pierwsze opady  śniegu następują najczęściej w połowie listopada, ostatnie w połowie marca. Śnieg utrzymuje się średnio przez 50 dni. Okolice Mysłakowic charakteryzują się,  podobnie jak całe Sudety, dużą ilościom opadów. Ogromną rolę w magazynowaniu ich nadwyżki przypada   roślinności. Mysłakowice to licząca cztery i pół tysiąca mieszkańców wieś o długiej zabudowie, z dwoma dużymi zakładami przemysłowymi i jedną z największych w byłym województwie jeleniogórskim szkół podstawowych. 

Początki Mysłakowic sięgają XIII w. Przez długi czas była to wieś rolnicza. Rozwój Mysłakowic nastąpił na początku XIX wieku. W 1821r. została założona tu letnia rezydencja, której właścicielem był król pruski Fryderyk Wilhelm III. Do Mysłakowic  zaczęły zjeżdżać znane osobistości. W 1837r. do wsi  sprowadzono protestanckich emigrantów z Tyrolu.  W połowie XIX w. wieś rolnicza zmieniła swój  charakter, co wiązało się z wybudowaniem mechanicznej przędzalni lnu, która w  unowocześnionym  kształcie istnieje do dnia dzisiejszego. Następnie w Mysłakowicach   i okolicach  wybudowano dalsze  zakłady produkcyjne. W chwili obecnej największymi  są: Zakłady Lniarskie "Orzeł" S.A., Zakłady Elektroniczne "ELEKTRIM", które produkują osprzęt  elektroniczny oraz "JELENIA PLAST", w którym wytwarzane są wyroby z plastiku. Dzisiaj Mysłakowice to znana prężnie rozwijająca  się gmina. W jej skład   wchodzi 11 wsi: Mysłakowice, Łomnica, Dąbrowica, Wojanów, Bobrów, Karpniki, Strużnica, Krogulec, Gruszków, Bukowiec i Kostrzyca.

Gmina Mysłakowice posiada bardzo piękne tereny do uprawiania turystyki rekreacyjnej. Można tu wspaniale wypocząć i zrelaksować się dalekimi  wycieczkami podczas, których można oglądać tutejsze zabytki i obiekty.


PAŁAC W MYSŁAKOWICACH 
Do cenionych zabytków należy pałac królewski, który mieści się w pobliżu pięknego parku oraz rzeki Łomnica. Pierwszy pałac w miejscu dzisiejszej budowli wznieśli Kalkreutthowie pod koniec XVII w. Był to skromny budynek podobny z góry do podkowy. W 1818 r. feldmarszałek August von Gneisenau zlecił jego przebudowę. Została ona dokonana według planu Józefa Raabe. Zachowując on kształt podkowy dobudował werandę o pięciu drzwiach i podwyższył on mur o pół piętra. Łamany dach wsparto na wewnętrznych ścianach działowych. W tej postaci pałac przetrwał przez 20 lat. W 1832 r. stał się on własnościom króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, który przeznaczył go na letnią rezydencję. W latach 1842-1844 podjęto kolejne prace budowlane. Projekt przebudowy opracował znany architekt Karol Fryderyk Schinkel, a w szczegółach opracował go uczeń Schinkla - A. Stiller.On też wraz z Hamannem, nadzorował wykonawstwo. Po śmierci Schinkla prace prowadzono nadal według jego koncepcji i planów. Pałac otrzymał wtedy neogotycki wystrój architektoniczny, a wyrazu dodała całości dobudowana ośmiokątna. Dobudowano salę balową z wznoszącymi się nad nią ozdobnymi kominami. Od południa dobudowano pawilon wejściowy z tarasem. Neogotycki charakter budowli zaakcentowały wieżyczki w narożach i łuki Tudorów w obramieniach okiennych.

PRZYBYSZE Z TYROLU:
W 1991 r. na dziedzińcu szkoły postawiono pomnik Johanna Fleidla [zdj. poniżej] , który  przywieziono  z Karpacza. Johann Fleidl był jednym z przywódców ruchu protestanckiego w latach trzydziestych XIX w. na terenie Tyrolu austriackiego. To właśnie jego wybrali mieszkańcy wsi po długim namyśle na swojego opiekuna i reprezentanta wszystkich interesów oraz przewodnika nowej ojczyzny. Dzięki jego taktowi, zdolnościom dyplomatycznym i krasomówczym król pruski Fryderyk Wilhelm III wyraził zgodę na osiedlenie się Tyrolczyków na terenie Śląska. Podopieczni zawdzięczali mu to, że dzięki jego stara- niom, mogli szybko zagospodarować się na przyznanych im ziemiach. W niedługim czasie po osiedleniu się w Mysłakowicach Fleidl pojął za żonę córkę jednego ze współziomków. Zamieszkali w nowo wybudowanym tyrolskim domu, stojącemu do dziś przy ul. Cmentarnej. W dalszym ciągu reprezentował interesy rodaków w nowej ojczyźnie. W1839 r. pełnił funkcje wójta gminy Mysłakowice. Zmarł 4 stycznia 1853 r. w wieku 60 lat.


PARK
Mysłakowicki park, znajduje się w pobliżu pałacu i kościoła, należy do zabytków. Zajmuje on powierzchnię ponad 13 ha, z czego3,4ha to staw z 2 wyspami. Rośnie w nim około 1900 drzew i krzewów, 50 gatunków i odmian pochodzenia rodzimego i obcego. Do najbardziej popularnych drzew i krzewów należą: dąb szypułkowaty-380 sztuk, lipa drobnolistna -335 sztuk, klon pospolity-285 sztuk, klon jawor-95 sztuk, brzoza brodawkowa -75sztuk, buk pospolity-45 sztuk, świerk pospolity-45 sztuk itd. Występują także, tworząc podrosty i podszyt-leszczyna, głóg, czeremcha, bez czarny i kolorowy, kalina koralowa i bardzo rzadko spotykany krzew-trzmielina. Aktualnie w wojewódzkim rejestrze pomników przyrody znajduje się wpis 23 obiektów z tego parku
.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
Po nabyciu Mysłakowic w 1832 roku, król Fryderyk Wilhelm III postanowił je rozbudować. Jedną z pierwszych budowli miał być kościół, a przy nim dom parafialny. Do tej pory w Mysłakowicach nie było żadnego kościoła. Katolicy podlegali parafii w Łomnicy, ewangeliści musieli jeździć do Rybnicy, a następnie do Jeleniej Góry, gdy tam w 1718r. wybudowano kościół ewangelicki. W imieniu króla wszystkie prace nadzorował minister von Rother, osoba ściśle związana z powstaniem osady tyrolskiej, przędzalni itp. Projekt opracował wspomniany już architekt Karol Fryderyk Schinkel. Projekt reprezentował styl budownictwa włoskiego, szczególnie wieża przypominająca dzwonnicę z Placu św. Marka w Wenecji. Kościół został usytuowany w pobliżu rezydencji królewskiej, w pięknym parku będącym wówczas w rozbudowie. Kamień węgielny położono 12 września 1836 roku w obecności księcia Wilhelma, brata królewskiego. Prace budowlane postępowały bardzo szybko i 3 sierpnia 1838 roku miało się odbyć uroczyste poświęcenie kościoła. Niestety stało się inaczej. W piątek, 8 czerwca 1838 r., o godzinie 6:30 nastąpiła katastrofa- zawaliła się wieża kościelna. do ukończenia budowy zabrakło półtora dnia. Pod gruzami zginęło dziesięciu robotników, a czterech zostało rannych. Uratował się tylko robotnik, który zaniósł ubranie i zatrzymał się w przedsionku. Król wydał rozkaz wstrzymujący budowę kościoła według dotychczasowych planów. Nakazał rozebrać go całkowicie i przystąpić do budowy nowego w tym samym miejscu. Po ukończeniu budowy nowego kościoła został on poświęcony 8 grudnia 1840 roku. Królowi nie podobała się wieża  to też została ona w 1858 roku przebudowana na styl gotycki. Podwyższono ją do 50 metrów (poprzednio miała wysokość 30 metrów).

PAŁAC W BUKOWCU
Pałac został wzniesiony w II połowie XVIIw. Na początku XVIII w. przebudowano go na styl barokowy. Około roku 1800 pałac przebudowano w stylu klasycznym według projektu Karola Gottfryda Geisslera. Całość to budowla blokowa na planie czworoboku, dwukondygnacyjna. Przebudowa dotyczyła głownie wnętrz i owalnej klatki schodowej. W latach 1790 - 1800 wybudowano w pobliżu pałacu cały zespół budynków gospodarczych, które w dobrym stanie zachowały się do dziś. Przez wiele lat miało tu lokum technikum rolnicze. Pałac stał się siedzibą Uniwersytetu Ludowego, zajmującego się przekwalifikowaniem bezrobotnych. Stanowi własność Związku Gmin Karkonoskich. Na przełomie XVII i XIX w. hrabia von Reden założył w Bukowcu rozległy park krajobrazowy w stylu angielskim, w oparciu o program sentymentalnego kształtowania krajobrazu. Park w Bukowcu rozplanował sam hrabia von Reden, wykorzystując ukształtowanie terenu. Zatrudniał tu cenionego twórcę ogrodów- Walthera.

 

zobacz też : LEGENDY MYSŁAKOWIC


Rozmiar: 1909 bajtów
Na początku dobra dla was wiadomość! Otóż przez Mysłakowice przebiega oznakowany w ostatnich latach szlak rowerowy (z tym bywa różnie ze względu na dewastację). Biegnie on z Jeleniej Góry przez Szklarską Porębę do Świeradowa, także możecie wybrać się tam rowerem, natomiast jeśli nie zabraliście takowego środka przemieszczania się to już podaję inne możliwości:
Niestety ze względu na zamknięcie linii Jelenia Góra - Karpacz brak jest połączenia kolejowego z Mysłakowicami, ale na szczęście są autobusy MZK (linia nr 3 - przystanek obok tunelu, po drugiej stronie dworca PKP w Jeleniej Górze) jadące przez Łomnicę oraz pojazdy PKS-u (linie do Karpacza, Kowar - przystanki obok dworca PKP w Jeleniej Górze) wjeżdżające do miejscowości od strony obwodnicy z Jeleniej Góry do Karpacza. Osobiście polecam wam skorzystanie z PKS-u, bo szybciej dojedziecie do celu. Jeżeli chcecie udać się tam własnym samochodem, to kierujcie się z Jeleniej Góry drogą na Karpacz (zjazd z obwodnicy przed Mysłakowicami) oraz z Cieplic też do Karpacza przez Sosnówkę i Ścięgny.


Kolor znaków Dokąd prowadzi szlak? Czas przejścia ok.
Rozmiar: 175 bajtów do Karpacza przez Głębock i Grabowiec -
na Skalnik przez Bukowiec. 3 godz. 45 min. (3 godz.)
   na Witoszę 1 godz. 45 min (1 godz. 30 min)

  • MENU MIEJSCOWOŚCI
  • Piechowice


    Piechowice położone są na wysokości 360-480 m u zbiegu rzeki Kamiennej i Małej Kamiennej, na granicy Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z roku 1305 i dotyczą początków huty szkła w Cichej Dolinie. W roku 1690 powstała tutaj szlifiernia o napędzie wodnym, a pod koniec XVIII w. wybudowano pierwszą papiernię. W roku 1866 powstała nowa, duża huta szkła, fabryczka wyrobów drewnianych i pamiątek, a w roku 1910 zakład wykonujący jedwab.

    Rozmiar: 1909 bajtów
    W Piechowicach można zobaczyć kościół poewangelicki z lat 1747-48 z wnętrzem w stylu barokowym oraz kościół parafialny z lat 1909-11. Nie jest to co prawda miejscowość typowo wczasowa i turystyczna co nie znaczy, że nie możecie się w niej zatrzymać. Bardzo dobrym pomysłem jest dojazd do tego miasteczka rowerem, szczególnie z Cieplic, czy też z Sobieszowa, choćby dlatego że droga ta nie jest trudna do pokonania (brak stromych podjazdów) nawet dla osób rzadko jeżdżących na dwóch kółkach, natomiast jeśli nie zdecydujecie się na taki wyczyn to proponuje następujące rozwiązania alternatywne. Otóż z dworca PKP w Jeleniej Górze, czy też z Cieplic możecie dojechać na opisywane powyżej miejsce autobusami MZK o numerach 9, 15, A. Osobiście nie polecam linii nr 15, bo za nim dojedziecie do Piechowic, czeka Was podróż na około przez Jagniątków i Michałowice (zresztą też ładne miejscowości. Do Piechowic można też dotrzeć pociągiem (PKP - dworce w Jeleniej Górze, Cieplicach i Sobieszowie) jadącym w kierunku Szklarskiej Poręby oraz autobusem PKS-u jadącym do Szklarskiej Poręby (kurs jedynie przez Cieplice).
    W przypadku, gdy posiadacie swój własny samochód najszybciej pokonacie trasę jadąc obwodnicą do Szklarskiej Poręby i skręcając w Piechowicach w kierunku centrum.



    Kolor znaków Dokąd prowadzi szlak? Czas przejścia ok.
    Rozmiar: 175 bajtów Rozmiar: 175 bajtów na Grzybowiec przez Michałowice 1 godz. 35 min. (1 godz. 10 min.)
    na Grzybowiec Cichą Doliną. 1 godz. 20 min. (50 min.)
    do Wodospadu Szklarki 1 godz. 10 min. (55 min.)
    na Bobrowe Skały -
    na Wysoki Kamień przez Zakręt Śmierci 2 godz. 45 min (2 godz. 30 min.)

  • MENU MIEJSCOWOŚCI
  • Podgórzyn


    Podgórzyn to wioska położona na wysokości 350-480 m. Częściowo miejscowość leży w dolinie rzeki Podgórnej (Podgórzyn Górny), a częściowo na terenie Kotliny Jeleniogórskiej (Podgórzyn Dolny).
    Wioska ta jest jedną z najstarszych na ziemi jeleniogórskiej, bo zachowały się o niej dokumenty, które sięgają 1305 r.
    W wieku XVII działała tutaj odlewnia dzwonów, a w roku 1681 założono dużą papiernię. Wreszcie w połowie XIX w. na terenie Podgórzyna istniała szlifiernia szkła i kamieni.


    Podgórzyn zawsze kojarzył mi z licznymi w tym miejscu stawami hodowlanymi, nazywanymi "Stawami Podgórzyńskimi" o łącznej powierzchni ok. 106 ha., gdzie trzymane są głównie Karpie. W okolicy stawów gnieździ się rozmaite ptactwo wodne m.in. perkoz, kurka wodna, łyska kaczki i inne. No cóż... mikromazury w kotlinie śródgórskiej. Droga z Cieplic do Podgórzyna biegnie dosłownie wzdłuż niektórych akwenów, jest to piękny dla oka obraz także uważajcie podczas jazdy swoja bryką abyście nie zapatrzyli się za bardzo na wodę i zwracajcie czasem uwagę na to co się dzieje na drodze. Zdarza się, że jeżdżę tamtędy rowerem i nie chciałbym wpaść do stawu! :)) Obok drogi natraficie z pewnością na smażalnię ryb, wyławianych z okolicznych stawów. Warto spróbować takiego posiłku, mimo że ostatnio są tam spore kolejki.
    Jeżeli nacieszycie się już widokiem wody i przyrody to możecie zobaczyć w Podgórzynie Dolnym późnobarokowy kościół parafialny wybudowany w 1792 roku, z dzwonem z roku 1635, natomiast w okolicy liczne granitowe skałki na stromych zboczach doliny Podgórnej (w Podgórzynie Górnym) m.in. "Rozpadlisko" i "Skałka", wysokie na 15 m. Wyobraźcie sobie, że kiedyś drogą z Cieplic do Podgórzyna, wśród stawów jeździły tramwaje z turystami spragnionymi przygód, czego niestety nie udało mi się doświadczyć, a szkoda!
    W roku 1967 zlikwidowano wszystkie linie w Jeleniej Górze i okolicy. Niedawno jadąc rowerem przez Podgórzyn widziałem wagon tramwajowy na jednym z podwórek i pomyślałem wtedy, że jest on jedną z niewielu pozostałych pamiątek, po tramwajach w Kotlinie Jeleniogórskiej.

    Rozmiar: 1909 bajtów
    Do Podgórzyna można dojechać z dworca PKP w Jeleniej Górze, autobusami MZK o nr 4, (średnio jeden na godzinę), PKS-em (kierunek Karpacz przez Cieplice) lub z samych Cieplic linią nr 18. Ostatecznie z Cieplic do Podgórzyna nie jest tak daleko, a więc w grę wchodzi również podróż na rowerze, polecana nawet tym, którzy na co dzień nie robią wiele kilometrów. Jeśli można rowerem to również i pieszo, ale w tym przypadku odradzam szosę, która jest wąska i nie posiada poboczy. Bezpieczniej jest przejść się szutrową drogą przez wały w Cieplicach i okoliczne pola.


    Kolor znaków Dokąd prowadzi szlak? Czas przejścia ok.
    Rozmiar: 175 bajtów na Chojnik przez Zachełmie 1 godz. 30 min. (1 godz. 15 min.)
    na Chojnik 1 godz. 30 min. (1 godz. 10 min.)
      do Wodospadu Podgórnej 50 min. (35 min.)
    na Przełęcz Karkonoską 3 godz. (1 godz. 50 min.)

  • MENU MIEJSCOWOŚCI
  • Przesieka


    Przesieka położona jest na wysokości 480-650 m w dolinach Podgórnej, Czerwienia i Myi oraz na północnym stoku Złotego Widoku (610 m). Miejscowość ta powstała na początku XVII w. jako osada leśna dla drwali i węglarzy.
    W połowie XVII w. była prywatną własnością oficera cesarskiego J. Schwinghammera i wówczas właśnie przekształciła się w wieś posiadającą kuźnie, młyn i karczmę. Pod koniec XIX w. w związku z ogólnym wzrostem zainteresowania turystyką, Przesieka staje się popularnym miejscem wczasowym. Wtedy to powstała droga z Podgórzyna do Złotego Widoku oraz komunikacja tramwajowa pomiędzy Jelenią Górą ,a Podgórzynem . Pod koniec II wojny światowej Niemcy ukryli tutaj zrabowane w Warszawie obrazy Jana Matejki, dlatego też przez jakiś czas po wojnie miejscowość nazywała się Matejkowice.

    Rozmiar: 1909 bajtów
    W Przesiece znajdziecie wiele miejsc w domach wczasowych, można tam też pojeździć zimą na nartach (małe obiekty dla początkujących narciarzy). Do Przesieki można dojechać z dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem MZK o nr 4, ale należy zwrócić uwagę na na napis, bo nie wszystkie czwórki jeżdżą do Przesieki, niektóre są do Borowic, a jeszcze inne do Zachełmia.


    Kolor znaków Dokąd prowadzi szlak? Czas przejścia ok.
    Rozmiar: 175 bajtów do Wodospadu Podgórnej -
    Rozmiar: 175 bajtów do Wodospadu Podgórnej -
    na Przełęcz Karkonoską -
    na Chojnik przez Zachełmie 1 godz. 20 min (1 godz. 15 min )

  • MENU MIEJSCOWOŚCI